Відділ освіти Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області

ДЕНЬ ВИШИВАНКИ В УКРАЇНЇ

ДЕНЬ ВИШИВАНКИ В УКРАЇНЇ

 

Щороку День вишиванки в Україні проводиться в третій четвер останнього весняного місяця. День вишиванки в 2020 році Україна зустріне 21 травня. Це молоде гарне свято покликане зберегти споконвічні народні традиції, а також сприяти єдності, культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу.

У культурі кожного народу є речі й символи, які яскраво відображають його ідентичність і особливу національну традицію.

ВИШИВАНКА – яскравий приклад такого символу України, яка вважається оберегом та символом краси.

Традиційно в День вишиванки люди одягають національний одяг, демонструючи свою любов до України, її культури та історії.

 

Методист відділу освіти

Свалявської РДА

Оксана ПИЛИПАНИНЕЦЬ

 

 

«Поезія – це мова серця, стан душі, біль тіла»

Л.Квіт

Завжди приємно читати щось для душі. А відкривати поетичний чи прозовий доробок молодих і талановитих творців слова – особливе відчуття, адже усвідомлюєш, що це щось значне, вагоме, вартісне. Такими є вірші учениці Свалявської гімназії Анастасії Плоскіни, укладені у невелику добірку під назвою «Духовні скарби рідного краю».

Сьогодні, коли світова спільнота відзначає День вишиванки, особливо трепетно звучать  слова поезії  Анастасії «Обереги», звернені до прадавніх оберегів рідного краю - батьківської хати, сорочки-вишиванки, материнської мови.

Обереги                                                

Обереги ви мої карпатські,

Прадавні символи-захисники,

Вишили вас руки материнські

Оберігати нас від лиха і біди.

 

Найперший оберіг – вітцівська хата,  

Осяяна любов'ю ніжною й добром,

Зігріта ласкою, турботою багата.

В ній завжди  пахне хлібом й молоком.

 

А другий – то сорочка-вишиванка

В гарячих візерунках пломенить.

У ній – єднання буднів й свята,

Що душу так приємно веселить.

 

А третій – мова рідна  барвінкова,

Що із колиски піснею луна.

Вона – то роду нашого основа,

Його безсмертя, сила і душа.

 

Надія Загуменнова,

заступник директора,

учителька зарубіжної літератури

Свалявської гімназії

 

У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

Цього року День вишиванки випав на 21 травня. Святкувати його почали не так давно, але ця традиція вже встигла міцно закріпитися у свідомості багатьох людей. Свято відзначається щороку у третій четвер травня, а головне, що треба зробити цього дня – вдягти вишиванку на роботу, навчання чи просто на прогулянку.

День вишиванки цікавий тим, що не прив’язаний до жодного державного чи релігійного свята, він цілком самодостатній та цікавий без зайвих нюансів.

Цьогорічний День вишиванки, який традиційно в Україні відзначають 21 травня, припадає ще на період карантину.

Цього року відзначити так урочисто День вишиванки не можемо, однак колектив Сусківської  ЗОШ І-ІІ ступенів проявив  творчу альтернативу. Продемонструвати красу своєї вишиваної сорочки, сфотографувавши себе у вишиванці вдома, зможе кожен охочий.

Сусківська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів