Відділ освіти Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області

ЗАХОДИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ПОЖЕЖ. НАСЛІДКИ ПОЖЕЖ У СВІТІ

ЗАХОДИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ПОЖЕЖ.

НАСЛІДКИ ПОЖЕЖ У СВІТІ

Під час карантину, викликаного вірусом (COVID-19), на дистанційному навчанні залишається важливим зберегти життя і здоров’я дітей, убезпечити їх не лише від підступної хвороби, а й небезпек, які чатують поруч. Пропонуємо вчителям - предметникам, класним керівникам, класоводам провести з учнями цикл бесід, виховних заходів, виховних елементів на уроках, флешмобів, тестувань, проектних робіт, присвячених запобіганню пожеж.

Пожежа!!! Чим же вона є сьогодні? Багато людей за все своє життя жодного разу навіть не бачать реальної пожежі й, побачивши на міській вулиці пожежну машину, лише здивовано дивляться їй услід.

Згідно із соціологічними дослідженнями й опитуваннями, понад 70% людей зараховують пожежі до категорії стихійного лиха. Близько 80% уважають, що пожеж сьогодні набагато менше, ніж раніше. Груба помилка! Насправді вогняна проблема була, є та існуватиме в майбутньому. Наразі ця проблема, безумовно, набула особливої гостроти.

Загальна кількість пожеж на нашій планеті досягла 5,5 млн на рік – кожні 5 секунд десь спалахує пожежа. Тому не дивно, що сьогодні пожежі дійсно все частіше стають проблемою номер один.

Вогонь забирає десятки тисяч людських життів, калічить здоров'я й долі мільйонів людей, знищує часом безцінні реліквії людського життя та історії. Говорячи про небезпеку пожеж для людини, згадаймо слова В. Травінського: «Цілком зрозуміло: якщо жертви обчислюються десятками тисяч, а збитки – мільярдами, то виходить, що пожежі цілком можна порівняти з „малими війнами" XX сторіччя. Але малі війни починаються й закінчуються,, а пожежні втрати є щорічними – точиться така собі безперервна „мала війна з вогнем"».

Головними причинами виникнення пожеж найчастіше є такі:

– необережне поводження з вогнем;

– необережність під час паління (у ліжку або інших місцях);

– дитячі забавки з вогнем;

– порушення правил пожежної безпеки під час обладнання та експлуатації електроустаткування й побутових електроприладів;

– порушення правил обладнання та експлуатації грубного опалення;

– порушення правил експлуатації газових приладів;

– розпалювання багать і спалювання сміття поблизу будівель;

– застосування для розпалення багаття легкозаймистих рідин(бензину, гасу, ацетону та ін.).

Необережне поводження з вогнем є найпоширенішою причиною виникнення пожеж. Нерідко необережність переходить у недбалість. Недбало кинутий сірник може обернутися великим лихом. Недарма кажуть, що з одного дерева можна зробити мільйон сірників, а одним сірником можна знищити мільйон дерев.

Необережне поводження дітей із вогнем не лише призводить до пожеж, але й нерідко має трагічні наслідки. Статистика свідчить, що зазвичай від 10 до 15% від загальної кількості пожеж відбувається в нашій країні саме з цієї причини.

Найпоширеніші в школярів ігри пов’язані з розпалюванням багать, їх небезпека полягає в тому, що діти часто самовільно розпалюють багаття поблизу будинків і в лісі. Захопившись грою, вони забувають загасити багаття, а іскри, роздмухувані вітром, можуть розлетітися на велику відстань.

Хоча про це багато говорять і пишуть, усе-таки щороку відбуваються трагедії, коли діти знаходять і кидають у багаття порох, патрони піротехнічних виробів, аерозольні балончики, бляшанки з-під фарби, невідомі, предмети й залишаються інвалідами в результаті спалаху або вибуху.

Часто, наслідуючи дорослих, діти починають нишком палити, вибираючи для цього такі місця, де можна надійно сховатися від дорослих. З появою батьків або педагогів вони, прагнучи приховати свою провину, кидають непогашену цигарку абикуди, не думаючи, що через це може початися пожежа.

Нерідко пожежі виникають від невмілого поводження школярів із побутовими приладами. У жодному разі дітям молодшого шкільного віку не можна самостійно розтоплювати печі, включати газові плити, користуватися електроприладами. Старші діти повинні вивчити правила користування електроприладами та правила пожежної безпеки.

Ідучи з дому, необхідно вимкнути з розетки всі електричні прилади або дочекатися, коли прогорить опалювальна піч. Зачинити всі кватирки, балконні двері (особливо влітку) і двері в кімнатах, коридорі й на кухні. Якщо в будинку станеться пожежа, то завдяки відсутності доступу свіжого повітря (протягу) пожежа не набуде значного поширення.

Аналіз пожеж, що сталися через порушення правил користування електроприладами, показує, що вони відбуваються переважно з двох причин: через порушення правил користування електроприладами та приховану несправність цих приладів або електричних мереж. Однією з причин пожеж, що виникають від електромереж, є короткі замикання. Вони трапляються тоді, коли два провідники без ізоляції з'єднуються між собою. Дроти миттєво нагріваються до такої температури, що металеві жили плавляться, спостерігається інтенсивне виділення іскор і великої кількості тепла. Якщо в місці короткого замикання виявляються горючі матеріали й конструкції, вони моментально загоряються.

Сильне нагрівання дротів відбувається також у місцях ослаблення контактів з'єднання дротів між собою. Нещільний контакт може також спричинити іскріння. У таких випадках утворюються електричні дуги, що призводить до сильного розігріву контактних поверхонь і загоряння ізоляції дротів і кабелів. Через нещільний контакт вилок у гніздах штепсельної розетки відбувається сильний розігрів розетки, а це може спричинити самозапалювання дерев'яних підрозетників, легкозаймистих перегородок і стін, на яких змонтовано штепсельну розетку.

Пожежну небезпеку становлять також освітлювальні лампи розжарювання, оскільки відбувається сильне нагрівання поверхні скляної колби, температура якої може досягати 550°С. Якщо електричний світильник обернути бавовняною тканиною й увімкнути в мережу напругою 220 В, то через 10 хв на поверхні лампи потужністю 75 Вт температура піднімається до 250°С, а через 15 хв вона досягне 400°С і бавовняна тканина загориться. Тому обгортання електричних ламп папером чи тканиною або виготовлення з них саморобних абажурів, що сполучаються з колбою лампи, може призвести до самозапалювання. Небезпечні наслідки можуть настати від поганого контакту цоколя лампи з пружиною патрона. Руйнування колби лампи внаслідок механічних впливів також призводить до пожеж.

Інша причина пожеж, що виникають від електромереж, – перевантаження електропроводки. У побутових умовах воно відбувається за одночасного вмикання в електромережу кількох споживачів струму (ламп, плиток, прасок, радіоприймачів тощо). При цьому дроти через проходження по них струму величиною, яка перевищує припустиме для перерізу цих дротів навантаження, швидше нагріваються до високої температури, що створює небезпеку виникнення пожежі.

Часто люди забувають про ввімкнені в електромережу прилади й залишають їх без нагляду, що спричиняє сильне нагрівання приладу, а отже, пожежу. Для запобігання перевантаженню електромережі й короткого замикання використовуються плавкі запобіжники.

Хто винен? Найчастіше це самі потерпілі, адже для виникнення пожежі необхідні лише дві головні умови – джерело й паливо, плюс щось третє, що належить до категорії «не судилося». Джерелом вогню у квартирі може бути іскра, сірник, що перегорів унаслідок електричного, хімічного або іншого нагрівання, і навіть розряд атмосферної електрики. З паливом у квартирі теж проблем немає. Газ, пил, захаращені комори й антресоль, горюча побутова хімія і предмети інтер'єру, включаючи побутову техніку.

Чого не можна робити в разі пожежі? Відчиняти вікна і двері в палаючому приміщенні: кисень сприяє горінню, а дим зменшує його; підходити близько до вогню через небезпеку вибухів, обвалення конструкцій будинків; гасити водою ввімкнені в мережу електропобутові прилади електрощити та дроти. Утім, найкраще не доводити справу до пожежі. Для цього потрібно не так уже й багато – ретельно дотримуватися інструкцій правил безпеки, що додаються до будь-якого електроприладу. І не забувайте про ознаки можливого загоряння електроприладів: поява диму або запаху горілої гуми (пластику, дерева); сильне нагрівання окремих частин або приладу загалом; іскріння, спалахи світла, тріск у приладі або дроті.

У природних екосистемах України з початку 2020 року виникло близько 23 тис. пожеж, що у півтора рази більше, ніж минулого року. А площа, пройдена вогнем, збільшилася у три рази і становить майже 60 тис. гектарів, і це без урахування пожеж у зоні відчуження і останніх пожеж на Житомирщині. Основною причиною є людський фактор. Люди або свідомо випалюють поля, або необережно поводяться з вогнем, внаслідок чого надзвичайно страждає лісовий фонд держави, де вже виникло понад 1300 пожеж.

Квітень 2020-го року видався дуже спекотним. Майже місяць тривали масштабні пожежі у кількох областях України. Відтак Укрінформ підготував інфографіку з переліком найбільших лісових пожеж за останні роки.


Щодня в світі відбувається безліч пожеж із різних причин. У жарку пору року збільшується кількість лісових і степових пожеж. У ЗМІ влітку регулярно з’являються новини про те, що за останню добу в окремих регіонах вигорають десятки гектарів лісових і польових насаджень. Також часто виникають пожежі внаслідок техногенних катастроф на заводах і атомних станціях, які загрожують катастрофічними наслідками для життя людей.

У результаті лісових пожеж в Австралії, які розпочалися ще у вересні, загинуло близько 1,25 млрд тварин. Найбільше тварин, 800 млн, загинули в штаті Новий Південний Уельс. Тварини, яким вдалося врятуватися від вогню, не зможуть вижити, повернувшись на згарище, оскільки там немає ресурсів. Серед загиблих тварин – тисячі коал на північному узбережжі штату Новий Південний Уельс, а також кенгуру, какаду та інші.

За останні 200 років в Австралії вимерли близько 34 видів і підвидів ссавців. Це найвищий показник втрат серед усіх регіонів світу.

Та слід зазначити, що пожежі спалили лише 1% території континенту. Біда у тому, що за минулий рік планета не раз потерпала від катаклізмів подібних масштабів. Від масштабних пожеж упродовж другої половини 2019 року страждали й інші країни. Причина для всіх одна – антропогенна, тобто діяльність людства, яке нещадно вирубує ліси, продукує все більші викиди вуглекислого газу в повітря. Це все викликає підвищення температури на планеті і як наслідок – масштабні пожежі.

Минулого року, у жовтні, американський штат Каліфорнія потерпав від пожежі, яка отримала назву «Кінкейд» і охопила понад 12 тисяч гектарів. Хоч пожежі в Каліфорнії – явище регулярне, але національна метеорологічна служба США вперше в історії оголосила «екстремальний» червоний рівень небезпеки через лісові пожежі в цьому штаті. Науковці пояснюють, що в Каліфорнії в останні роки збіглося кілька факторів, які сприяють пожежам: надзвичайно високі температури повітря, сильні вітри, тривала посуха та зростання кількості населення.

Але значно більша за масштабами пожежа сталася в російському Сибіру – там вигоріла територія площею співставна з австралійською бідою – до 4,5 мільйона га. Після цієї пожежі вчені фіксували особливо велику концентрацію шкідливих речовин у викидах. За підрахунками Європейського центру середньострокових прогнозів погоди, за червень і липень 2019 року через лісові пожежі в атмосфері Землі стало на 100 мільйонів тонн СO2 більше.

Проте російські відповідальні органи не гасили сибірські пожежі свідомо. Це пояснювали тим, що вартість гасіння пожежі перевищувала розмір можливих збитків. А згідно з порядком, який діє в Росії з 2015 року, лісова пожежа організовано гаситься лише у випадку загрози населеним пунктам чи інфраструктурним об’єктам. Через це вчені б'ють на сполох, оскільки такі масштабні пожежі можуть позначитися на змінах клімату на європейському континенті, а особливо – на Крайній Півночі. Там, виявляється, лісові пожежі у період між травнем і жовтнем є звичним явищем, але цього року їхня інтенсивність та площа охоплення були незвичними, про що повідомляло BBC.

Вогнем були охоплені величезні території на півночі Канади, в Гренландії і в США, на Алясці. За одним лише Полярним колом супутники зафіксували цього року вже понад 100 особливо великих лісових пожеж. Всього ж їх число йде на сотні. Очевидні згубні наслідки таких масштабних пожеж для екосистеми регіону, адже у вогні зникають рідкісні види північних тварин, зокрема манул, амурський тигр, сибірська кабарга (різновид оленів).

Сумною була і ситуація в Бразилії, де у сімох із 26 бразильських штатів 2019 року оголосили надзвичайний стан. За даними бразильського Інституту досліджень космосу (INPE), у 2019 у Бразилії було зафіксовано на 84% більше пожеж, ніж у 2018-му. Однією з причин вважається недолуга політика керівництва країни, що дозволила 15% лісів Амазонії змінити статус на сільськогосподарські. За підрахунками, через пожежі в Бразилії у атмосферу виділилося 228 мегатонн вуглекислого газу, що, за даними Служби моніторингу атмосфери імені Коперника, є найвищим показником із 2010 року.

Із початку 2019 року і до кінця листопада через палаючі ліси в атмосферу загалом потрапило близько 6375 мегатонн CO2. Наприклад, у найбільшому місті Австралії Сіднеї у певний момент допустимі показники якості атмосфери були перевищені в 12 разів. Причина – погодні умови. Коли більше 40 градусів у тіні, і така температура триває 10-20 і більше днів, або навіть місяці, а швидкість вітру становить 60-100 км на годину, то за таких умов жодні заходи не будуть дієвими. Таку ситуацію не може контролювати ніхто. Не можна застосувати авіацію – вода випаровується не долітаючи до землі. Наземні сили не посилають, бо висока небезпека.

Але найбільшу загрозу пожежі несуть все ж таки для тварин. Від вогню та диму особливо страждають коали та кенгуру. У найчисельнішому штаті Австралії Новому Південному Уельсі вогонь знищив третину коал і не менше третини їх середовища проживання. Всесвітній фонд дикої природи Австралії зазначає, що до 2050 року коали в цьому регіоні взагалі можуть вимерти, тож місцева ветлікарня Порт-Макуері розпочала збір коштів, щоб збудувати «ковчег коал».

Коал та кенгуру люди рятують як можуть – постійно евакуюють уражених вогнем, годують, дають знеболювальне, шиють спеціальні ковдри і сумки для дитинчат кенгуру. Австралійська національна служба парків та дикої природи організувала доставку їжі для тварин, що живуть у важкодоступних місцях, постраждалих від масштабних лісових пожеж. Їжу для тварин скидають з вертольотів. Для дитинчат кенгуру шиють спеціальні сумки.

Сильно постраждав унікальний за чистотою дикої природи острів Кенгуру, територія якого обвуглилася на третину. Пожежа спустошила тамтешній національний парк Фліндерс-Чейз, де проживають коали, кенгуру, рідкісні птахи та сумчасті. Також учені непокояться за збереження інших рідкісних тварин острова – глянцевих чорних какаду (один із підвидів цих птахів теж обмежений островом), лігурійських бджіл (у чистому вигляді збереглися лише на острові) та коал.

Але поки одних тварин рятують всіма силами, інших навпаки, знищують цілеспрямовано. У штаті Південна Австралія внаслідок сильної спеки і посухи на континенті (пожежі тут ні до чого), верблюди стали агресивними, і великими групами вриваються до помешкань людей у пошуках води. Тому було прийнято рішення їх відстрілювати, аби убезпечити людей...

Хоча багато тварин гине, але переважно це тварини з короткою тривалістю життя: комахи, невеличкі плазуни та інші. Великі тварини вміють оминати пожежі, мігрувати. Завдяки сезонним пожежам відбувається зміна рослинності, природа сама навчилася зберігати ґрунт від виснаження – таке собі природне багатопілля. Звісно, що при зміні основних рослинних популяцій йде зміна домінуючих невеликих тварин, комах, грибів, але, як то не дивно, – види не зникають.

Нині ми спостерігали, як увесь світ переживав за долю австралійського континенту, за пожежами у зоні відчуження в Чорнобилі. Але чи зробить людство висновки, чи перегляне своє ставлення до нашої спільної планети? На жаль, поки що це питання здається риторичним. Вашими результатами щодо проведених заходів просимо ділитись на сайтах закладів освіти, соціальних мережах. Бережіть себе!

Валентина Скрип,

методист РМК« повернутися до списку новин