Відділ освіти Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області

Аналіз системного підходу в організації дистанційного навчання у закладах освіти району

 

Аналіз системного підходу в організації дистанційного навчання у закладах освіти району

 

З метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену COVID-19, відділ освіти надіслав керівникам закладів загальної середньої освіти низку документів для належного реагування та використання у роботі: постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19», наказ Міністерства освіти і науки від 16.03.2020 р. №406 «Про організаційні заходи для запобігання поширенню корона вірусу COVID-19», наказ відділу освіти від 31.03.2020 р. № 37 «Про запровадження дистанційної роботи на період карантину». Виконання розроблених заходів у зазначених документах сприяє належному функціонуванню освітньої галузі у районі в умовах карантину.

Перш за все керівник закладу, керуючись наказом МОН від 16.03.2020 р. №406 та наказом відділу освіти від 31.03.2020 р. № 37, мав видати наказ про роботу закладу під час карантину, тобто:

– встановити режим роботи працівників (як педагогічних, так і непедагогічних) із запровадженням гнучкого графіку їх роботи;

– затвердити заходи щодо виконання працівниками методичної, організаційно-педагогічної роботи, наприклад, розроблення індивідуальних планів професійного розвитку (підвищення кваліфікації педагогічних працівників, самоосвіти тощо);

– визначити заходи щодо збереження систем життєзабезпечення (охоронного режиму);

– визначити особливості провадження освітнього процесу.

– ознайомити всіх працівників із наказом та висвітлити його на сайті закладу освіти. 

Хочеться зауважити, що не всі керівники висвітлили наказ на сайті закладу (Кікало Ю.Ю. – Березниківська ЗОШ І-ІІІ ст., Туряниця В.Г. – Свалявська гімназія, Пацан В.М. – Дусинська ЗОШ І-ІІІ ст., Скрип В.Д. – Сусківська ЗОШ І-ІІ ст., Ряшко В.М. – Голубинська ЗОШ І-ІІ ст., Клименко М.Й. – Плав’янська ЗОШ І ст.).

Але основним показником залишається організація навчально-виховного процесу та взаємозв’язок із учнем. Проаналізувавши роботу сайтів закладів освіти району під час карантину, видно, що керівники закладів загальної середньої освіти намагаються якісно та ефективно організувати процес навчання дистанційно: використовують відеоуроки, онлайн-сервіси тестування, підсумкові завдання, Viber-конференції, освітні платформи для самоосвіти та багато інших форм та методів роботи. Для роботи з учнями початкової ланки вчителі-початківці залучають батьків, які допомагають організовувати дистанційне навчання. Крім того, використовують можливості через YouTube-канал, через телебачення та різні освітні платформи («Країна Мрій», «МійКлас», «Classroom»).

Зворотний зв’язок з учнями та батьками здійснюється відповідно до складених індивідуальних планів учителів початкових класів та вчителів-предметників, а саме:

• соціальні мережі: Viber, Skype, Facebook, Messenger;

• електронна пошта;

• сайт школи;

• SMS-повідомлення;

• аудіо-спілкування;

• спілкування у телефонному режимі.

Проведений аналіз засвідчив, що активно використовують можливості сайтів закладів освіти за допомогою рубрики «Дистанційне навчання» педагоги Керецьківської ЗОШ І-ІІІ ст., Свалявської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, Свалявської ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Свалявської гімназії, Дусинської ЗОШ І-ІІІ ст., Сасівської ЗОШ І-ІІ ст., Росошанської ЗОШ І-ІІ ст., Стройненської ЗОШ І-ІІ ст., Свалявської ЗОШ І-ІІ ст. №4, Свалявської ЗОШ І ст. №6, Черниківської ЗОШ І ст. Зокрема, педагоги на сайтах шкіл розміщують у розрізі класів предметні матеріали теоретичного та практичного змісту. 

На сайті Сасівської ЗОШ І-ІІ ст. можна покроково ознайомитися і тим, як потрібно організувати дистанційне навчання у класі чи групі та використовувати різні освітні платформи («Країна Мрій», «МійКлас», «Classroom»).

У Свалявській гімназії створено групу «Гімназист» у Viber, де розміщено посилання на електронні ресурси, рекомендовані для використання в роботі з учнями.

На веб-сайтах закладів освіти району є рубрика «Дистанційне навчання» (на сайті Неліпинської ЗОШ І-ІІІ ст. – відсутня), що містить інформацію за класами про навчальні теми, посилання на електронні ресурси, які рекомендовано для вивчення, електронні адреси вчителів, на які учні надсилають результати виконаної роботи. Найбільша активність спостерігається серед учителів початкових класів: це яскраві та позитивні фото на кожному із сайтів. Крім того, тут можна побачити, як учні декламують вірші, вивчають природу разом із батьками та готуються до Великодня.

Дистанційне навчання – це певний виклик, вихід із зони комфорту для учителів та керівників, оскільки вимагає набагато більше часу для самоосвіти, оволодіння чимось новим. Але головне завдання вчителя – не просто навчити, а навчити вчитися, тобто показати найбільш зручний шлях отримання інформації.

Відділ освіти рекомендує керівникам Дусинської ЗОШ І-ІІІ ст., Пасіцької ЗОШ І-ІІ ст., Березниківської ЗОШ І-ІІІ ст. оновити сторінки для доступу та перегляду.

На час карантину рекомендуємо надалі працювати у дистанційному режимі, показувати найбільш зручний шлях доступності навчання та висвітлювати їх на сайтах закладу.

 

Марія Дребітко

головний спеціаліст відділу освіти« повернутися до списку новин