Відділ освіти Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області

Акція «Годівничка»

Акція «Годівничка»

Однією з найбільш розповсюджених груп теплокровних тварин є птахи. Вона налічує близько 8600 сучасних видів, в Україні – близько 360 видів.
Птахи мають дуже велике наукове, виховне й естетичне значення. Вони є об’єктами наукових досліджень, моделями для вивчення біологічних процесів, чудовою прикрасою лісів, полів, лук, невід’ємною складовою рідної природи.
Урбанізація та руйнівні катаклізми ХХ ст. значно зменшили чисельність пташиного населення, хоча сучасна людина, як і раніше, потребує товариства пернатих друзів. Тому сьогодні досить гостро стоїть питання охорони птахів.
Охороняти потрібно не тільки рідкісних і зникаючих птахів, а й усіх птахів, у тому числі й тих «шкідливих», яких у минулому винищували. У природі немає так званих безумовно шкідливих птахів. Пристосовуючись до умов існування, птахи можуть вступати в тимчасові суперечності з потребами людини. Отже, вирішуючи долю тих чи інших птахів, треба враховувати всі особливості їхнього життя, переглянути всі форми взаємовідносин між ними і людьми для того, щоб в умовах сучасного науково-технічного прогресу знайти можливість зберегти світ пернатих не тільки для нинішнього, а для майбутніх поколінь.
Перша й основна умова для дійової охорони птахів – збереження в порівняно сталому стані їхніх місць гніздування і кормової бази.
Друга, не менш важлива умова збереження птахів – підгодівля птахів у несприятливий час, оскільки для птахів голод – одна з основних причин загибелі взимку. Зимові та весняні снігопади, обледеніння, природні вороги призводять до загибелі великої кількості птахів. Вміло організована підгодівля сприяє не лише виживанню птахів, а й подальшому їх закріпленню на гніздових ділянках. Підгодівлею птахів займаються всі, кому небайдужа доля птахів. Але не всі, на жаль, знають, як правильно організувати підгодівлю птахів.
Тому, починаючи з 2009 року, започатковано Всеукраїнську Акцію «Годівничка». Вона проводиться з метою виховання ціннісного ставлення до біорізноманіття, проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони та збереження орнітофауни.
Головними завданнями акції «Годівничка» є:
• ознайомлення з видовим різноманіттям зимуючих птахів своєї місцевості;
• надання учням знань з біології птахів, аспектів їх підгодівлі;
• оволодіння методиками визначення, спостереження та обліку зимуючих птахів;
• розвиток гуманного ставлення до птахів, мотивація до їх охорони.
Протягом усього часу проведення акції учні спостерігають за птахами, фіксують результати спостережень. 
У процесі проведення акції проводяться такі масові заходи:
Серед учнів:
* конкурс на кращу годівничку;
* конкурс на кращий малюнок, фотороботу, поробку;
* конкурс на кращий вірш, оповідання про птахів;
* конкурс на кращу листівку про зимуючих птахів;
Серед учителів, керівників гуртків:
• конкурс на кращий сценарій свята зимуючих птахів;
• конкурс на кращу розробку заняття про птахів.
У рамках акції проводиться Великий зимовий облік птахів.
На районний етап всеукраїнської природоохоронної акції «Годівничка» подано 37 робіт із Керецьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Березниківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Сасівської ЗОШ І-ІІ ступенів, Голубинської ЗОШ І-ІІ ступенів, Росошанської ЗОШ І-ІІ ступенів, Свалявської ЗОШ І-ІІ ступенів №4, Пасіцької ЗОШ І-ІІ ступенів (наказ додається).« повернутися до списку новин