Відділ освіти Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області

Карантин триває, а обирати професію вже час!

Карантин триває, а обирати професію вже час!

Без перебільшення, правильно обрати фах -  це запорука успіху для кожної молодої людини. З погляду експертів це означає дещо більше, ніж добросовісно робити свою справу. Насамперед, це соціум, в який ми вступаємо із вибором тієї чи іншої професії, його етичні норми, правила, принципи.

«Тож як не потонути у морі спеціальностей та фахів?» - запитає будь-хто з юнаків та дівчат. У світі нараховується більше шести тисяч професій, і кожна ставить певні вимоги до людини. Одні вимагають сили і кмітливості, інші - розуму і охайності або уміння спілкуватися і стриманості.

Щоб обрати свій майбутній фах, необхідно враховувати низку факторів:

- власні побажання;

- психологічні особливості;

- можливості.

Не слід забувати й про потреби ринку праці, адже у зв’язку з діджеталізацією щороку певні професії зникають, а інші - стрімко розвиваються.  Іншими словами, треба гармонізувати усі «хочу», «можу» і «треба».

Доктор психологічних наук, професор Євгеній Климов опрацював класифікацію професій, яка допомагає усім охочим не загубитися у виборі фаху чи спеціальності. Беручи за основу процес «контактування», учений виділяє 5 груп:

  1. «Людина -  жива природа» (П)

Представники цього типу мають справу з рослинами і тваринними організмами, мікроорганізмами і умовами їх існування (агроном, зоотехнік, ветеринар, мікробіолог).

  1. «Людина -  технікачинежива природа» (Т)

Працівники мають справу з неживими технічними об’єктами праці (слюсар, інженер-механік, електрослюсар, технік-технолог закладів харчування).

  1. «Людина -  людина» (Л)

Предметом зацікавленості є соціальні системи, групи населення, люди різного віку, які працюють у сфері обслуговування, освіти (продавець, лікар, учитель).

  1. «Людина -  знакова система» (З)

Представники професій цієї системи займаються природними і штучними мовами, умовними знаками, символами, цифрами, формулами (програміст, математик, кресляр-картограф, редактор видавництва, мовознавець).

  1. «Людина -  художній образ» (X)

Щоправда, варто взяти до уваги: професія може характеризуватися одночасно ознаками різних типів. Приміром, диригент хору - це і музикант, і організатор групи людей.

Із приводу профорієнтації є одна притча. Відомо, що тачка - просте знаряддя для транспортування вантажів. Складається вона із вантажного кузова, одного або кількох коліс і рукоятки. Ось  троє чоловіків, напружуючись щосили, везуть важкі тачки з камінням. Перехожий ставить кожному з них одне і те саме запитання: «Що ти робиш?»

Перший відповів: «Везу цю кляту тачку».

Другий сказав: «Заробляю собі на хліб».

А третій же мовив: «Будую місто!»

Три різні відповіді, хоча усі виконували одну роботу. А розгадка цього ребусу лежить у площині мотивів. Для одного важливо заробляти гроші, для іншого робота стає каторгою, а для когось -  це можливість реалізувати себе (у нашій притчі - побудувати місто).

Щодня людина проводить до восьми годин на день на своєму робочому місці  або ж виконує те, чого вимагає обрана нею професія, чи не так? Тож усім (і батькам, і випускникам шкіл) треба добре помізкувати, аби згодом вислів «На роботу як на свято» набув реального сенсу.

Тому, якщо Ви ще не значилися, яку професію обрати, пропонуємо пройти тести за посиланням https://studway.com.ua/proforientacia/. Можливо, це якось підштовхне до правильного вибору.

 

Інформацію піготувала

методист РМК

Н.В.Островка

 

Коледжі, технікуми, училища Закарпатської області

http://osvita.ua/vnz/college/search-41-114-0-0-0.html

 
   


« повернутися до списку новин