Відділ освіти Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області

Візит чеської делегації до Свалявщини

  Нещодавно відділ освіти Свалявської райдержадміністрації, в особі начальника Едіти Грабар та методиста Наталії Ладані, мали честь зустрічати та супроводжувати делегацію Міністерства Оборони Чеської Республіки, очолювану міністром Департаменту ветеранів війни Павлом Філіпеком, відповідальним за віднайдення місць поховання та вшанування пам'яті загиблих у різні часи воїнів, які значилися чеськими громадянами.

      Візит чеської делегації до Закарпаття було організовано за сприяння директора Фонду Віза Володимира Чубірки. Долучитися до супроводу делегації було запрошено відомого краєзнавця, історика, етнографа та поета та письменника, а також мера міста Сваляви 1994-1998 рр. Михайла Турка.

     Роботу делегації було розпочато з відвідування Свалявського районного історичного музею, в якому зберігаються більше тисячі експонатів, історичних документів, етнографічних знахідок різних епох. Учасники делегації були в захваті від цікавих розповідей, почутих із вуст директора музею Цанько Марії Петрівни.

      Незабутні враження на чеських колег справило відвідування Пам'ятника радянським воїнам-визволителям, партизанам та підпільникам, які загинули восени 1944 року на території району. Адже сам обеліск, який знаходиться в центрі нашого міста, був зведений за часів Австро-Угорщини для загиблих воїнів у І Світовій війні. За часів радянської влади тіла загиблих воїнів австро-угорської армії було перепоховано у невідомій спільній могилі, а у звільнених могилах поховано радянських воїнів та замінено австро-угорську символіку на радянську.

      Далі чеські колеги навідалися до Свалявської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, бо вона була побудована за часів правління Чехословаччини та з ініціативи й коштом тодішнього президента Томаша Масарика, де вшанували його пам'ять гімном Чеської Республіки. Ця школа привернула увагу працівників міністерства ще й тим, що у її підвальних приміщеннях радянською владою було закатовано сотні чехів, угорців, німців, євреїв, румунів, тіла яких заховані на території теперішнього Меморіального парку.

     Також було вшановано пам'ять трьох демонстрантів, загиблих від рук чеських жандармів у 1924 році, покладанням квітів до Пам'ятника жертвам антивоєнної демонстрації 3 серпня 1924 року, який встановлено на вулиці Першотравнева.

    Та справжньою знахідкою для учасників чеської делегації був військовий цвинтар воїнів І Світової війни 1914-1918 рр., який знаходиться по вулиці Верховинська, поряд із Меморіальним парком жертвам післявоєнних репресій 1944-1945 рр. Адже саме тут серед прізвищ загиблих воїнів більшість прізвищ чеських військовослужбовців. Пам'ять загиблих вшанували хвилиною мовчання, дзвоном колоколів та покладанням квітів до монумента.

   Чеська делегація покинула Свалявський район із позитивними враженнями від почутого, побаченого та віднайденого, а також від спілкування з Михайлом Турком, та подякувала нам, працівникам відділу освіти, за організовану змістовну роботу.

Едіта Грабар,

начальник відділу освіти Свалявської РДА« повернутися до списку новин