Відділ освіти Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області

Зовнішнє незалежне оцінювання – відбулося!

Зовнішнє незалежне оцінювання – відбулося!

      Цей рік для всіх нас, зокрема і освітян, видався вкрай важким. Нам довелося жити та працювати в умовах карантину. Із 12 березня 2020 року ми перейшли на дистанційне навчання, яким і завершився навчальний рік для всіх школярів, а у випускних класах було відмінено державну підсумкову атестацію. 
  По-особливому склалася ситуація і з нашими одинадцятикласниками, які, крім отримання свідоцтв про повну загальну середню освіту, повинні мати необхідні документи для вступу у вищий навчальний заклад. А для цього потрібно скласти зовнішнє незалежне оцінювання щонайменше із трьох предметів.
    Через епідеміологічну ситуацію в країні було скасовано проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання, де учні завжди мали можливість ознайомитися із особливостями проведення основного ЗНО, і переведено в онлайн-режим. Однак усі бажаючі мали змогу отримати зошити із завданнями у Свалявській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1.
        Кілька разів змінювали дати складання основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання. Зрештою, 25 червня іспити стартували – учні Свалявщини склали перше ЗНО з математики у мукачівських ЗЗСО.
Варто зазначити, що цьогоріч у свалявських закладах освіти учні з різних районів та випускники минулих років проходили тестування із чотирьох предметів: українська мова та література (30 червня), історія України (9 липня), біологія (13 липня) та географія (15 липня). 
    В умовах епідемії проведення ЗНО виявилося значно безпечнішим, ніж вступні іспити у вишах. Адже більшість учасників складають ЗНО за місцем проживання, тому їм не потрібно їхати в іншу область. Водночас вступні іспити зазвичай збирають набагато більшу кількість людей в аудиторіях, ніж складаючи ЗНО.
    Під час складання зовнішнього незалежного оцінювання, у зв’язку з малою кількістю учнів, в аудиторії перебувало максимум 10 учасників та 2 інструктори. Обов’язковою умовою було дотримання дистанції між учасниками у 1,5 метри. Соціальну дистанцію було забезпечено і біля входу в приміщення, в яких проходило тестування, щоб уникнути скупчення людей. Крім того, Український центр оцінювання якості освіти забезпечив усіх учасників ЗНО засобами індивідуального захисту, антисептиками, костюмами для медиків, безконтактними термометрами тощо, а відділ освіти – миючими засобами, одноразовими рушничками, пакетами для сміття тощо. Приміщення провітрювали та дезінфікували.
    Кожен пункт тестування було забезпечено двома медиками, яким надано захисні костюми та маски, а також безконтактні пристрої для температурного скринінгу всіх учасників ЗНО.
30 червня 2020 року у двох закладах Свалявського району (у трьох пунктах тестування) – Свалявських ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 та №3 Свалявської районної ради Закарпатської області – учні та студенти складали ЗНО (дехто ДПА у формі ЗНО) з української мови та літератури. Попередньо на тестування з мови зареєструвалося 693 учнів, однак після відміни обов’язкового складання ДПА у формі ЗНО з української мови на пункти прибуло 348 учнів із кількох районів (50%). Для більшості з них ЗНО з української мови та літератури є вступним іспитом в омріяний вищий навчальний заклад.
     Зважаючи на те, що українська мова – це мова великого народу, нації, яка упродовж століть виборювала своє право на існування у вільній, незалежній державі, її треба вчити, поважати і розуміти. Саме тому за кількістю учасників це ЗНО стало наймасовішим, а його організація і проведення потребувала більшої кількості пунктів тестування і залучених до цього працівників. 
   На ЗНО з історії України зареєструвалося 572 учасників. На пункти тестування у Свалявській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 та №3 прибуло 256 учнів, що становить близько 40% від запланованого. На ЗНО з біології зареєструвалося 468 учасників, з яких 262 взяли участь у тестуванні (близько 60%). Найменшим відсоток учасників виявився з географії: із зареєстрованих 666 прибуло 273 учнів, що становить близько 30%. Усі інші предмети учні та студенти Свалявщини складали у школах Мукачева та Ужгорода.
Для учасників, які з поважних причин не змогли взяти участь в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання, проводиться додаткова сесія. Для цього потрібно було протягом 5 днів після тестування з певного предмета (ураховуючи день проведення) подати заяву до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти. Зразок заяви та перелік документів можна знайти на сайті Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти.
      На сьогодні маємо результати ДПА у формі ЗНО з математики та фізики. Варто відзначити, що учениця Свалявської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 порадувала нас 12-бальним результатом із математики. 11 балів отримав учень Свалявської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1. По одному десятибальнику маємо у Свалявській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, Дусинській ЗОШ І-ІІІ ступенів та Березниківській ЗОШ І-ІІІ ступенів. Із фізики жоден учень не отримав вище дев’яти балів.
Сподіваємося на кращі результати з інших предметів, адже математика та фізика – одні з найважчих предметів у шкільній програмі. 
  Насамкінець відділ освіти Свалявської РДА хоче подякувати керівництву закладів освіти, всім учителям, медичним працівникам, водіям, технічному персоналу, які в умовах карантину взяли участь у проведенні ЗНО і добросовісно та сумлінно виконали свою роботу як на пунктах тестування, так і в закладах освіти. Особлива подяка відповідальним за пункти тестування Івану Васильовичу Воробканичу, Тетяні Василівні Файт, Олені Павлівні Синицькій, а також помічникам відповідальних Оксані Федорівні Гергель, Марині Андріївні Суран та Галині Юріївні Мотринець, адже їх робочий день у дні проведення ЗНО починався о п’ятій годині ранку з отримання пакетів із завданнями і закінчувався о десятій вечора поверненням усіх необхідних документів до центрів оцінювання якості освіти.

Едіта ГРАБАР,
начальник відділу освіти Свалявської РДА« повернутися до списку новин